Hemoroidy? Dasz im radę!

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to jedno z najbardziej dokuczliwych schorzeń; zaczynają się bólem bez ostrzeżenia, a zaniedbane potrafią doprowadzić nawet pod skalpel chirurga. Odczuwanie dolegliwości nieuchronnie dowodzi zmagań z brakiem aktywności fizycznej i problemów z nadwagą. Jak pokonać chorobę i co zrobić, żeby osłabić ból sprawnie i z pozytywnym skutkiem?

Czym są w ogóle hemoroidy?

Kłopot rodzi się, gdy powstają drobne zgrubienia krwawnicze znajdujące się w odbycie, które podczas wypróżniania są przygniatane do ścianek jelita grubego. Funkcjonujące bez zarzutu elementy jelita pełnią funkcję uszczelniającą, natomiast ulegające zdeformowaniu są skazane na obrzęki i może to doprowadzić do zagrożenia dysfunkcją krocza i odbytu. Najczęściej towarzyszy temu krwawienie, gdyż hemoroidy są przesuwane w okolice zwieracza w trakcie wypróżniania.

Rozpoznawanie schorzenia

Trudno nie zorientować się i nie odczuć, że coś jest nie tak. Intensywne swędzenie, pieczenie, a nawet poczucie ostrego parcia po raz pierwszy zdarza się przy wydalaniu stolca. Czasem rozpoczyna się od palącego bólu w odbycie – może go spowodować zakrzep na żylakach, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.

Sposoby przeciwdziałania wymagają zdiagnozowania etiologii

Siedzący tryb życia i brak codziennej aktywności na świeżym powietrzu to pierwszy krok do pojawienia hemoroidów. Z drugiej strony rozwojowi schorzenia może też sprzyjać uprawianie niektórych sportów, to np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze czy hippika. Dodatkowym źródłem powodującym zmiany bywają długotrwałe obstrukcje. Nie lekceważ ich, gdyż zwiększony nacisk na ścianki jelita to znany powód ich powstawania.

Jak można się temu nie dać?

Po piersze – powinieneś postaić na zdrowszy tryb życia. Poprawa własnej aktywności ruchowej oraz ograniczenia i zmiany w jedzeniu (np. zero czekolady i dużo warzyw). Rozwojowi żylaków na zwieraczu sekundują używki, więc idą w odstawkę mocniejsze wersje alkoholu czy kawy. Istotne, aby dbać o organizm, wypijając ok. 2 dużych butelek wody dziennie. Nie wolno dopuszczać też do nadwagi i sidzenia na fotelu. Musisz też regularnie pilnować załatwiania się, bo jego stopowanie przynosi zaparcia i brak poprawy ogólnego samopoczucia.

A co z kuracją?

Zazwyczaj kuruje się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Skuteczne są czopki propolisowe lub smarowidła, które szybko likwidują dyskomfort. Gdy hemoroidy są duże i uporczywe, ulgę przyniosą poważniejsze kroki. Są to różne procedury np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w najcięższych przypadkach zabieg usunięcia żylaków odbytu.

Post Author: ds_admin