Inspiracje i porady

idealne meble dla nastolatka

Paweł Stelmach

Bycie nastolatkiem nie jest proste, a życie młodego człowieka niejednokrotnie składa się przede wszystkim z wyzwań i problemów, którym trzeba sprostać. To także najbardziej burzliwy okres w życiu tak samego zainteresowania, jak i jego otoczenia. Nastolatek się zmienia, dochodzi przy tym do kreowania się jego gustu i nie jest trudno domyślić się, że rodzice nie zawsze są z tego zadowoleni.

Pokój nastolatka również powinien się zmieniać, a przez to aktywnie uczestniczyć w tych przeobrażeniach, które dotyczą jego użytkownika.

Meble dla nastolatka

Jeśli więc chcemy pomóc naszemu coraz bardziej dorosłemu dziecku, pamiętajmy, że zakup mebli może okazać się szczególnie interesującym krokiem. Oczywiście, warto pamiętać i o tym, że nie każdy pomysł nastolatka musi być natychmiast realizowany, a im bardziej neutralne jest wyposażenie pokoju, tym mniejsze jest ryzyko tego, że w niedalekiej przyszłości będzie ono musiało ulec zmianie. Tym, co zmienia się w pierwszej kolejności, jest sam sposób, w jaki nastolatek postrzega swój pokój.

Nie jest to już miejsce, w którym każdy jest witany z otwartymi ramionami, stąd też zaskoczeniem nie powinno być dla nas to, że pokój powoli zmienia się w swego rodzaju oazę prywatności młodego człowieka. Nie można zapominać i o tym, że nadal jest to nie tylko miejsce, w którym nastolatek się uczy, ale i te, w którym spotyka się z przyjaciółmi i rozwija swoje zainteresowania. Urządzając pokój nastoletniego dziecka warto więc docenić znaczenie, jakie odgrywa prostota. To przecież przestrzeń, w której gromadzi się coraz więcej rzeczy, a to zdecydowanie nie ułatwia koncentrowania się.

Biurko dla ucznia

Biurko

Zastanawiając się nad meblami, których nie może zabraknąć w pokoju nastolatka, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o biurku. Jest ono ważne nawet wówczas, gdy nastolatek zaczyna zdradzać duże zainteresowanie możliwością uczenia się i czytania na łóżku. To właśnie na biurku swoje miejsce mają nie tylko poszczególne materiały szkolne, ale także komputer i zeszyty. Idealnym rozwiązaniem jest takie, które jest wyposażone w szafki, choć warto zainwestować także w dodatkowy mebel na materiały niezbędne do szkoły, zyskamy bowiem w ten sposób pewność, że nie doprowadzimy do niepotrzebnego bałaganu.

Krzesło

Innym ważnym meblem jest krzesło. Te powinno być nie tylko wygodne, ale i ergonomiczne, nic więc dziwnego, że normą staje się stosowanie w takim przypadku krzesła obrotowego jako najbardziej optymalnego. Wzmiankowane już łóżko jest meblem, który w pokoju nastolatka zasługuje na miano rozwiązania szczególnego. Nie jest ono przecież przeznaczone tylko do spania, ale również do nauki oraz odpoczynku. Kształt łóżka musi być przy tym funkcjonalny i dopasowany do wielkości samego pomieszczenia. Oczywiście, funkcjonalność i wygoda są ważne, nie można jednak zapominać o tym, że na pierwszym planie zawsze musi się znajdować zdrowie nastolatka.

Zobacz