Dekoracje ścienne

Panele ścienne wracają do łask

Paweł Stelmach

Coraz częściej w polskich mieszkaniach można spotkać oryginalne, piękne panele ścienne. To całkiem inny styl niż ten, który królował w latach dziewięćdziesiątych. Różni się wzornictwo, kolory, a także materiały.

Laminaty i PCV, czyli tradycja paneli

Laminowane panele ścienne pokrywa się najczęściej laminatem imitującym drewno, a następnie dobiera do nich pasujące cokoły i listwy. Taki materiał wykazuje sporą odporność na ścieranie, jednak mimo tego należy uważać przy czyszczeniu, szczególnie silniejszymi detergentami. Panele laminowane nie wymagają regularnej konserwacji, jednak nie mogą mieć styczności z wodą. Nie nadają się więc do kuchni czy łazienki. W tych pomieszczeniach lepiej postawić na PCV. Panele takie posiadają w środku żebrowania, a na zewnątrz pokrywa je folia, trwale zgrzana z powierzchnią. Panele z PCV są bardzo trwałe, nie żółkną, można je bez większych problemów myć detergentami.

MDF – nowy materiał

Po bardziej różnorodne wzory i ciekawsze rozwiązania warto zwrócić się w stronę płyt MDF. Są one, podobnie jak panele laminowane, pokryte folią, najczęściej imitującą drewno. Świetnie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, jako dekoracja lub większy motyw. Nie można jednak zastosować ich tam, gdzie będą narażone na kontakt z wodą.

Ponadczasowe drewno

Drewno to niewyczerpane źródło inspiracji. W zależności od gatunku i odcienia, może pięknie uzupełnić lub stanowić motyw wiodący każdego pomieszczenia. Drewno wymaga troski – trzeba je stale konserwować, a zadbane odwdzięczy się trwałością przez lata. Powierzchnia paneli może być lakierowana, woskowana lub pokryta olejem. Niestety, trzeba za nie zapłacić często bardzo wysoką cenę.

Industrialny wystrój

Nowoczesne beton i gips

Sprawdzą się szczególnie dobrze w loftach i industrialnych wnętrzach. Beton architektoniczny niekiedy zastępują płyty gipsowe, odpowiednio impregnowane. Świetnie tworzą modne efekty 3D i najczęściej występują w odcieniach szarości. Beton jest cięższy, z kolei płyty można przykleić do dowolnej, nawet mniej stabilnej ściany. Beton można zastosować pod prysznicem, płyty nie mogą być narażone na bezpośredni kontakt z wodą.

Szkło

Kuchnia i łazienka potrzebują paneli, którym niestraszne zabrudzenia i woda. Przy tym większość osób chce zachować wysokie walory estetyczne. Rozwiązaniem jest szkło, stwarzające mnóstwo możliwości. Jest odporne na wysokie temperatury i wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne. Szkło hartowane nie jest ciężkie, a montaż nie sprawia dużych trudności. Można też zdecydować się na ich podświetlenie diodami LED.

Ażurowa dekoracja

To jedynie dekoracja w postaci frezowanych płyt z różnych materiałów. Najczęściej wykonuje się je z MDF lub sklejki. Nie mogą mieć kontaktu z wodą, jednak nadają się do każdego pomieszczenia. Sprawdzą się także jako ścianka działowa wyznaczająca przestrzeń lub parawan zasłaniający nieestetyczne rury czy grzejniki.

Tapicerka na ścianach

Katalogi coraz częściej wskazują też na tapicerowane, trójwymiarowe panele. Świetnie wyglądają w sypialni i salonie, tworząc wrażenie luksusu z klasą i smakiem. Co więcej, istnieje całe mnóstwo dostępnych wzorów, kolorów i materiałów.

Zobacz